نسخه آزمایشی
آسیب شناسی ماهواره
آسیب شناسی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان ایسکا (پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی): در سال‌های اخیر شبکه‌های متعدد فارسی‌زبان راه‌اندازی شده است، که بخش قابل توجهی از آنها به منظور تأثیرگذاری بر فرهنگ ایرانی‌ـ اسلامی رویکرد تهاجمی و تخریبی داشته‌اند. ازاین رو، جهت بررسی و تحلیل آسیب‌شناختی برنامه‌های این شبکه‌ها نشستی توسط مرکز مطالعات فرهنگی و اجتماعی صورت گرفت.

به گزارش ایسکا مرکز مطالعات فرهنگی و اجتماعی با همکاری اداره همکاری­های علمی اقدام به برگزاری نشست «آسیب‌شناسی شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان» نموده است. در این نشست جناب آقای دکتر کرم­اللهی به عنوان ارائه کننده بحث و آقای دکتر ابراهیم فتحی به عنوان دبیر جلسه حضور دارند.

در ابتدای این نشست که روز دوشنبه مورخ 06/08/92 در سالن کنفرانس مرکز همایش‌های دفتر تبلیغات برگزار شد، دکتر فقحی ضمن خیر مقدم به حضار، به معرفی دکتر کرم اللهی و بررسی مباحث جلسه پرداختند. در ادامه دکتر کرم اللهی نیز ضمن تبریک عید غدیر اظهار داشت: ماهواره پدیده ای است که مدت زمانی از هجمه آن به کشور ما می گذرد و خواه ناخواه با آن مواجه هستم.

وی ادامه داد: دو نگاه نسبت به ماهواره و خطرات آن وجود دارد: 1. پذیرش ماهواره و سپر افکندن و قبول آن 2. نگاه مقابله ای که این نگاه مقابله ای دو وجه دارد، مقابله سخت و مقابله نرم.

دکتر کرم اللهی در تبیین نگاه مقابله ای اظهار داشت: وجه سخت این مقابله، ارسال پارازیت و امواج مختل کننده بر روی ماهواره و مقاله نرم آن دارای دو مرحله است، وجه ایجابی آن که شامل ایجاد برنامه های خوب و تاثیرگذار است و وجه سلبی آن معرفی ماهواره، پیام ها و آسیب های آن به خانواده است.

دکتر کرم اللهی در ادامه به ارائه این سوال مهم پرداختند که بررسی موضوع ماهواره چه اهمیتی دارد و چرا باید در مورد خطرات و آسیب های آن بحث و تبادل نظر شود؟ وی در پاسخ به این سوال یادآور شد؛ ماهواره مسئله جدی اجتماعی و فرهنگی ما است. ماهواره پنجره ای است رو به جامعه . مسئله ای است که با همه چیز ما از کوچه، خیابان، پدر و مادر، خانواده و .... ربط دارد و به همین دلیل تاثیر فراوانی بر روی ذهن مخاطب می گذارد و این اهمیت بحث از خطرات ماهواره را نشان می دهد.

این محقق حوزه مطالعات اجتماعی اضافه کرد: محتوای شبکه های ماهواره ای ایجاد فست فود های عاطفی و فکری است که باعث سوء هاضمه ذهنی در افراد مخاطب این شبکه ها می شود. ماهواره به ما محتوا و غذای روح می دهد که در روابط با دیگران، در روح ما و تفکرات ما تاثیر گذار است.

ایشان در ادامه به لزوم داشتن سواد رسانه ای در مورد ماهواره اشاره کرد و درباره تاثیر داشتن سواد رسانه ای بیان داشت: سواد رسانه ای باعث تجهیز مخاطبان به توانایی ها و مهارتهایی جهت، تحلیل، نقد و ارزیابی محتوا و پیام های رسانه ها، به منظور تشخیص رژیم مناسب رسانه ای می شود.

وی ادامه داد: در کشور ما به سواد رسانه ای توجه نمی شود و در چند سال اخیر مطالبی به صورت آکادمیک مطرح شده، ولی برنامه عملی جامعی در گسترش سواد رسانه ای به مردم اجرا نشده است.

دکتر کرم اللهی با این مطالب به این نتیجه رسید که مقابله سخت با ماهواره تاثیری ندارد و اضافه کرد: مقابله سخت با ماهواره راه درستی نیست. شاید اگر حکم حرمت نمی دادیم حرص و ولع بیشتر نمی شد.

وی ادامه داد: راه کار خوب و عملی مقابله نرم و افزایش سواد رسانه ای است. ماهواره ابزار جنگ نرم است بنابراین تا می توانیم نباید ماهواره را وارد حریم خانواده کنیم، اما اگر بنا است ماهواره وارد خانه شود باید اطلاعات درستی از آن داشته باشیم.

ایشان در ادامه بحث، به تبیین مفهوم جنگ نرم، پروژه هایی که برای مقابله با کشورمان طراحی شده و بررسی برخی از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان پرداختند.

 

انتهای پیام/113

منبع: ایسکا: (اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی)
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 3795
 
logo-samandehi
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مركز مطالعات فرهنگي اجتماعي
مجری سایت : شرکت سیگما