نسخه آزمایشی

نشست علمی

کرسی‌های کارگروه «فرایند تمدنی در تجربۀ جمهور اسلامی» برگزار شد

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): کرسی‌های فشرده نقد و بررسی کارگروه «فرایند تمدنی در تجربۀ جمهور اسلامی» در 7 جلسه پی‌در‌پی و نفس‌گیر به همت مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی، طی روزهای 16 و 17 شهریور 96 در مجتمع طلائیه کاشان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی؛ آقای حبیب الله بابایی یکی از اعضای کارگروه «فرایند تمدنی در تجربه جمهوری اسلامی» در خصوص این کرسی‌ها بیان کرد: کرسی‌های فشردۀ نقد و بررسی کار گروه «فرایند تمدنی در تجربۀ جمهوری اسلامی» در ۷ جلسه پی‌درپی و نفس‌گیر، طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه در مجتمع طلائیه کاشان برگزار شد. این جلسات تخصصی که تمهیدات محتوایی آن بیش از یکسال بطول انجامید، در هفت موضوع «توسعه و تمدن در نگرش تطبیقی بین ترکیه و جمهوری اسلامی»، «مناسبات حوزه و دانشگاه و خوانش تمدنی آن در تجربه جمهوری اسلامی»، «مناسبات اقوام و مذاهب در رویکرد تمدنی در جمهوری اسلامی»، «تحولات علوم انسانی اسلامی و سهم تمدنی آن در تجربه جمهوری اسلامی»، «مناسک عبادی امت ساز (حج) در فرایند تمدنی جمهوری اسلامی»، «مقاومت در تمدن اسلامی در دوره جمهوری اسلامی»، «وحدت و کثرت ساختاری در نظام مردم سالاری (در مقیاس امت اسلام)» انجام یافت.

نکته قابل توجه در این نشست‌های ماراتونی، ابعاد روشی آن بود که هر مقاله توسط ۸ ناقد مورد نقد و بررسی قرار می‌گرفت. قوت مقالات از یک سو و سعه صدر و حوصله علمی محققان حاضر در طرح از سوی دیگر، انباشت و تراکم معرفتی و علمی قابل توجهی را موجب گردید و نکته‌های فراوانی را هم در متد علمی و شیوه فکر و تحقیق در تمدن و هم در موضوع جمهوری اسلامی و ظرفیت‌ها و کاستی‌های تمدنی در آن به ما آموخت.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ادامه گفت: شایان ذکر است که علاوه بر هفت مقاله فوق، مقالات دیگری نیز در موضوعات «امت و ماهیت تمدنی آن در قرآن»، «غیریت های تمدنی جمهوری اسلامی»، «عدالت در تجربه جمهوری اسلامی و امکان تحلیل تمدنی از آن»، در دستور کار این کارگروه بود که نشست‌های مربوط به آن پیش از این در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و در مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی برگزار گردید و برخی از آنها نیز تا مهر امسال انجام خواهد یافت و انشاءالله تمیدات نشست‌های علنی و نشر فاز نخست این مجموعه آغاز خواهد شد.

مدیریت مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی در پایان از دکتر لک‌زایی ریاست محترم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دکتر الویری ریاست محترم میز تمدن اسلامی قطب‌های فکری و فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی، دکتر محمدرضا بهمنی مدیریت پروژه مذکور، دکتر مهدی مولایی و دیگر عزیزان در تمهید و هماهنگی‌های مربوط به نشست کاشان، صمیمانه قدردانی کرد.

منبع:مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی
كلمات كليدي : فرایند تمدنی , حبیب الله بابایی , نجف لک زایی , محسن الویری , محمدرضا بهمنی خدنگ , مهدی مولایی , پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی , مجتمع طلائیه کاشان , کرسی نقد

تاریخ خبر: 1396/6/19 يكشنبه
تعداد بازدید کل: 1638 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط
صورت بندی مفهوم امت اسلامی بر اساس المیزان؛ مدلی برای تحلیل تمدنی مناسبات جهان اسلام برگزار می شود
نشست علمی «قرائت فرهنگی قرآن» برگزار می شود
  • 1396/3/16 سه‌شنبه نشست علمی «قرائت فرهنگی قرآن» برگزار می شود
    پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): نشست علمی «قرائت فرهنگی قرآن» به همت مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی و با همکاری اداره همکاری های علمی و پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود
نشست تخصصی ظرفیت های تمدنی جهان اسلام برگزار می شود
کرسی نظریه پردازی عدل شبکه ای برگزار شد
  • 1395/12/5 پنجشنبه پیش اجلاسیه کرسی نظریه پردازی عدل شبکه ای برگزار شد
    پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): پیش اجلاسیه نظریه پردازی عدل شبکه ای به همت مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی با همکاری اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی روز پنج شنبه مورخ 28/11/95 در مرکز همایش غدیر دفتر تبلیغات اسلامی از ساعت 9 تا 12 برگزار شد.
هم اندیشی الزامات تکوین تمدنی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 1639
 
logo-samandehi
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مركز مطالعات فرهنگي اجتماعي
مجری سایت : شرکت سیگما