نسخه آزمایشی
بررسی عیار تمدنی

عیار تمدنی
به همت مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی از کتاب و نشست های علمی «بررسی عیار تمدنی جمهوری اسلامی» رونمایی شد «دکتر حبیب الله بابایی»، رئیس مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی با اشاره به این‌که طرح پژوهشی «عیار تمدنی جمهوری اسلامی ایران» یکی از پروژه‌های اصلی مرکز بوده،گفت فاز اول این پروژه از حدود دو سال قبل با مدیریت آقای دکتر محمدرضا بهمنی و با حضور جمعی از تمدن-پژوهان حوزوی و دانشگاهی عملیاتی شده است «دکتر حبیب الله بابایی»، رئیس مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی با اشاره به این‌که طرح پژوهشی «عیار تمدنی جمهوری اسلامی ایران» یکی از پروژه‌های اصلی مرکز بوده،گفت فاز اول این پروژه از حدود دو سال قبل با مدیریت آقای دکتر محمدرضا بهمنی و با حضور جمعی از تمدن-پژوهان حوزوی و دانشگاهی عملیاتی شده است که در ایام سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی از نتایج طرح رونمایی می¬شود. بابایی افزود، هدف اصلی این طرح، «بازخوانی ظرفیت¬ها و چالش¬های تمدنی حدود چهار دهه حیات جمهوری اسلامی در مسیر دستیابی به تمدن نوبن اسلامی» است. به عبارت دیگر، اگرچه عملکرد جمهوری اسلامی ایران با رویکردها مختلفی از سوی صاحب¬نظران داخلی و خارجی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. امّا رویکرد مختار این طرح، رویکرد تمدنی است. 
حجت الاسلام والمسلمین بابایی افزود: طبق توافق تیم پروژه، «مفهوم امت» به عنوان «مفهوم هادی» در خلال این پروژه تعریف گردید. البته این به معنی این نیست که این طرح، «تمدن» را معادل «امت» در نظر گرفته است، بلکه با تأکید به بنیادی بودن امر «مناسبات انسانی» در حرکت تمدنی، این طرح، مفهوم امت را دارای ظرفیتی غنی در تبیین الزامات حرکت تمدنی از منظر مناسبات انسانی دانسته است.
دکتر بابایی در توصیف ویژگی¬های این پروژه، اظهار داشت، رویکرد تمدنی در تحلیل عملکرد جمهوری اسلامی یک پروژه صرفاً فکری و نظری نیست گفت: رفت و برگشت میان «عرصه نظر» و «صحنه عمل»، مورد تأکید این طرح پژوهشی بوده است و طبعاً در چنین رویکردی مراجعه به «اسناد(اعم از اقوال یا اسناد و قوانین رسمی» و «افعال(اعم از رفتارهای کارگزاران و دستگاه¬های حاکمیتی و گزارشهای عملکردی موجود)» از اهمیت زیادی برخوردار بوده و تلاش شده است، تحلیل هر مسئله، از سه منظر نظر، سند و عمل صورت پذیرد.
وی افزود:با عنایت به چندرشته‌ای و پیچیده‌بودن تحقیق در این موضوعات، این طرح به صورت گروهی و مباحثه‌ای انجام شده است که در آن هر یک از اعضای تیم تحقیق علاوه بر کار فردی در موضوع تعیین شده، حاصل تحقیقات خود را در چند مرحله به گروه ارائه کردهو کار در چند مرحله نقد و بررسی شده است. 
شایان ذکر است، در فاز نخست این پروژه، مجموعاً ده مقاله کار شده و علاوه بر مقاله «صورت¬بندی مفهوم امت؛ مدلی برای تحلیل عیار تمدنی جمهوری اسلامی ایران»، عناوین مسائلی که در سایر مقالات این مجموعه به صورت انضمامی مورد پژوهش و بررسی قرار گرفته، عبارتند از: 
1.مسئله مواجهه تمدنی جمهوری اسلامی ایران با تمدن غرب
2.مسئله جریان مقاومت در جهان اسلام و نقش جمهوری اسلامی ایران در آن
3.مسئله مدیریت اقوام و مذاهب در جمهوری اسلامی ایران
4.مسئله اسلامی سازی علوم انسانی در جمهوری اسلامی
5.مسئله دو گونه¬گی نهاد علم در جمهوری اسلامی ایران
6.مسئله رفتار امت ¬ساز جمهوري اسلامی ایران در مناسک حج
7.مسئله عدالت در حرکت تمدنی جمهوری اسلامی ایران
8.مسئله اسلامی سازی حکومت و مردم ‌سالاری دینی در جمهوری اسلامی ایران
9.مسئله الگوی توسعه و پیشرفت در اسناد جمهوری اسلامی
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 940
 
logo-samandehi
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مركز مطالعات فرهنگي اجتماعي
مجری سایت : شرکت سیگما