نسخه آزمایشی
کنفرانس چین

کنفرانس چین

دکتر حبیب الله بابایی

دکتر محمد رضا بهمنی
کنفرانس مطالعات تطبیقی تمدن در کشور چین برگزار شد چهلمین کنفرانس سالانه انجمن مطالعات تطبیقی تمدن ( ISCSC Conference ) از ۱۵ تا ۱۷ ژوئن ۲۰۱۸ (۲۵ تا ۲۷ خرداد ۹۷) در دانشگاه Soochow شهر سوجو(Suzhou)ی چین برگزار شد. در این کنفرانس تمدن-پژوهان از کشورهای آمریکا، چین، ژاپن، مکزیک، استرالیا و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به ارائه مقاله و بحث و تبادل نظر پرداختند. این انجمن علمی از حدود ۶۰ سال قبل، پس از تأسیس در وین اتریش، در واشنگتن مستقر شده و سالانه از پژوهش¬های تطبیقی در حوزه مطالعات تمدنی دعوت به عمل آورده و کنفرانس علمی برگزار می¬کند. انجمن مذکور همچنین نشریه¬ای را با عنوان مرور مطالعات تطبیقی تمدن (Comparative Civilizations Review) منتشر می¬کند که اخیراً شماره ۷۸ ام آن منتشر شده است.

حجت‌ الاسلام و المسلمین دکتر حبیب اله بابایی و دکتر محمدرضا بهمنی از اعضای هیأت علمی مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی، روز شنبه ۲۶ خرداد، در این کنفرانس مقالات خود را ارائه کردند. دکتر بابایی، مقاله خود را با عنوان:

Islam and Christianity and Their Respective Role in Civilization Clashes

(اسلام و مسیحیت و سهم هریک در برخورد تمدنها)

ارائه کرد. ایشان با تاکید بر وجود زمینه های تاریخی بین دنیای غرب و شرق و همین طور تاریخ نزاعات دینی بین اسلام و مسیحیت، بر وجود نقطه‌های عطف تاریخی در روابط غرب نیز اشاره کرد و آنگاه چالش اصلی بین تمدن اسلامی و تمدن غرب را در شرایط امروز، نه بین دین و دین (اسلام و مسیحیت)، بلکه بین دین اسلام در شرق و فرهنگ سکولار در غرب تصویر نمود و آن را بر نگاه خصمانه دونالد ترامپ در مواجهه با اسلام و ایران تطبیق داد. وی در نهایت با تأکید بر نظریۀ «تعارف تمدن ها» به مثابه جایگزین مهمی برای نظریۀ «برخورد تمدنها» و نظریۀ «گفتگوی تمدنها» به ارائه پیشنهاداتی در کنترل خشم و نفرت بین تمدنها پرداختند.


همچنین مقاله دکتر بهمنی، با عنوان:

Middle East and west relations; The Status of Religion and Sharia from Civilizational approach

روابط غرب و خاورمیانه؛ تحلیل نقش دین و شریعت از منظر تمدنی

در این کنفرانس ارائه شد. او با ارائه مدلی برای تحلیل تمدنی مسائل، روابط غرب و خاورمیانه را مسئله‌ای چندوجهی دانست و در کنار عواملی مانند انرژی و توسعه، سه عاملِ: ۱٫باورها و رفتارهای دینی پیروان ادیان، ۲٫فرهنگ و سبک زندگی و ۳٫سیستم‌های حکومتی در دو سوی رابطه غرب و خاورمیانه را به عنوان عوامل نرمِ موثر در شکل‌گیری بحران‌های خاورمیانه توصیف کرد. بهمنی با نقد برجسته‌سازی نقش مذهب و کم‌توجهی به اشتراکات دینی در تحلیل بحران‌های خاورمیانه، با تبیین اندیشه علامه طباطبایی در المیزان، مبنی بر تمایز میان دین و شریعت، به رسمیت شناختن تنوع رفتارهای مذهبی و فرهنگی در غرب آسیا و پرهیز بازیگران حکومتی غرب در ایجاد تنازعات دینی و نیز ضرورت تقویت روش‌های فهم دین در مراکز علمی (و نه در محیط‌های اجتماعی) را از ویژگی‌های رویکرد تمدنی در حل بحران خاورمیانه برشمرد.

شایان ذکر است، پیشنهاد اعضای هیأت علمی پژوهشگاه، مبنی بر ضرورت جلب همکاری ظرفیت مراکز دین‌پژوهی ایران برای تقویت کنفرانس ISCSC مورد تصویب هیأت رئیسه انجمن قرار گرفت و مقرر شد مدیران کنفرانس، زمینه‌‌های برگزاری کنفرانس سال ۲۰۲۲ در ایران را مورد بررسی بیشتر قرار دهند.

 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 836
 
logo-samandehi
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مركز مطالعات فرهنگي اجتماعي
مجری سایت : شرکت سیگما