نسخه آزمایشی
نشست فهم تمدنی قرآن

فهم تمدنی قرآن

فهم تمدنی قرآن 2
کارگروه قرآن و تمدن در دفتر تبلیغات اسلامی چهلمین نشست تخصصی فهم تمدنی قرآن را برگزار کرد

رییس مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:

پروژه «تفسیر ترتیبی و موضوعی قرآن با رویکرد تمدنی» در حال انجام است

رییس مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از اجرای پروژه تفسیر همزمان ترتیبی و موضوعی قرآن با رویکرد تمدنی در دفتر تبلیغات اسلامی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حبیب الله بابایی در گفت و گو با خبرنگار این دفتر از برگزاری سلسله جلسات علمی با موضوع «قرآن و تمدن» در این مرکز خبر داد و گفت: تا کنون بیش از 40 جلسۀعلمی و تخصصی در طول یک سال گذشته و با حضور اعضا و اساتید حوزه مطالعات «قرآن و تمدن» در دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شده است.

وی با اشاره به این که این نشست ها با اهتمام "مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی" و با همکاری "میز تمدن"عصر روزهای پنجشنبه برگزار شده، افزود: ما در این نشست ها همزمان دو کار تفسیری در خوانش تمدنی قرآن انجام می دهیم:
   1. گفتگوهای تفسیری ـ ترتیبی از قرآن با رویکرد تمدنی. این گفتگوها اکنون به آیه 123 از سورۀ بقره رسیده است و امیدواریم تا سال آینده بتوانیم از سورۀ بقره فارغ شده و حاصل آن را در یک قالب یک جلد از تفسیر تمدنی قرآن به علاقمندان عرضه کنیم.
  2. گفتگوهای تفسیری موضوع محور که در فرایند آن هریک از اعضای علمی حلقه، موضوعی تمدنی از قرآن را در قالب یک مقاله علمی پیشنهاد کرده و آن موضوع و حاصل تحقیقات مربوطه را در سه مرحلۀ الف) انتخاب موضوع، ب) طراحی پورپوزال، و ج) ارائه مقاله، به دیگر محققان و اعضای حلقه ارائه کرده و از آن دفاع می کند.

ریاست مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی خاطر نشان کرد: آنچه در این دو روز (پنج شنبه و جمعه) و یازده ساعت گفتگوی فشرده انجام گرفت، بررسی طرح های موضوعی 5 نفر از فضلا و اساتید در این حلقه، حجج اسلام آقایان دکتر سعید بهمنی، دکتر محسن الویری، دکتر احمد آکوچکیان، دکتر حبیب اله بابائی، و جناب دکتر محمدرضا بهمنی بود. دو مورد از طرح های بزرگوران جناب حجه الاسلام محمد علی میرزایی و جناب مهندس سید منصور برقعی پنج شنبه هفته آینده بررسی خواهد شد. مجموعه این مقالات به توفیق الهی، ماه رمضان آتی رونمایی شده و صاحبان مقالات ایده های خود را طی نشست های رسمی ارائه خواهند کرد.

ایشان تصریح کرد آنچه در این فاز انجام می گیرد، فاز نخست است و این روند هم در بُعد ترتیبی و هم در جهت موضوعی همچنان به توفیق الهی ادامه خواهد یافت. وی در این باره اضافه کرد که از مجموعۀ مطالعات، تأملات و گفتگوهای تفسیر ترتیبی و موضوعی قرآن با رویکرد تمدنی در پی آن هستیم که ادبیات تمدنی را در مطالعات قرآنی منقح تر کنیم، مسائل مربوط به تمدن را در قرآن شناسایی کنیم، به تدریج به یک نظام واره موضوعات تمدنی در قرآن دست پیدا بکنیم، و مهم تر اینکه پیشنهاد‌هایی برای متدلوژی مطالعات تمدنی در قرآن ارائه نماییم.

وی تصریح کرد: آنچه تاکنون انجام یافته است تجربه ای بوده بسیار منظم، مغتنم، و موفق که می تواند نوید بخش مطالعات متفاوتی از تمدن شناسی در قرآن در آینده علمی مسلمانان باشد. امیدواریم که این سلسله مطالعات و پژوهش ها به سرانجام برسد و مسیر تحول و تغییرات بزرگ اجتماعی در پرتو آموزه های وحیانی و قرآنی برای دنیای امروز اسلام مقدر گردد.

کلمات کليدي
فهم تمدنی قرآن, دکتر بابایی, دکتر میرزایی, دکتر بهمنی, دکتر الویری
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 1098
 
logo-samandehi
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مركز مطالعات فرهنگي اجتماعي
مجری سایت : شرکت سیگما