نسخه آزمایشی
🔶فرهنگ عاشورا یک مساله جهانی است که قابلیت امتداد جهانی را دارد  ✍🏻حجت‌الاسلام‌ دکتر حبیب الله بابایی
فرهنگ عاشورا یک مساله جهانی است که قابلیت امتداد جهانی را دارد (حجت‌الاسلام‌ دکتر حبیب الله بابایی) 🔻عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

🔶فرهنگ عاشورا یک مساله جهانی است که قابلیت امتداد جهانی را دارد

✍🏻حجت‌الاسلام‌ دکتر حبیب الله بابایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: یک پدیده ایمانی مانند عاشورا عملا می تواند آن قدر امتداد انسانی پیدا کند که نه فقط جامعه شیعه بلکه جامعه اسلامی و بالاتر از آن جامعه انسانی را پوشش دهد.

مشروح خبر👇🏻

به گزارش خبرنگار بلاغ، نشست تخصصی وعاظ آذری زبان مقیم تهران با عنوان "کارکردهای عاشورا در وحدت بخشی قومی و فرهنگی" در سالن همایش های غدیر با حضور حجت الاسلام و المسلمین روستاآزاد معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام‌ دکتر حبیب الله بابایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مبلغان آذر زبان مقیم استان تهران، برگزار شد.

حجت الاسلام بابایی با اشاره به این که مساله امام حسین(ع) یک مساله عامیانه و عوامانه نیست تصریح کرد: مساله امام حسین(ع) مساله جهانی و علمی پر طرف دار است، گاهی اوقات در خیلی از مسائلات الهی نمی توان با دیگران که از شما نیستن تخاطب کرد و آن ها را مخاطب مطالب خود قرار داد اما درباره امام حسین(ع) به راحت می توانیم به زبان انسانی گفتگو کنیم چون یک زبان مشترک در بین ادیان و تاریخ است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اظهار داشت: یک پدیده ایمانی مانند عاشورا عملا می تواند آن قدر امتداد انسانی پیدا کند که نه فقط جامعه شیعه بلکه جامعه اسلامی و بالاتر از آن جامعه انسانی را پوشش دهد.

دکتر بابایی با بیان اینکه که پیوند جهان اسلام قرآن است گفت: یکی از شرق شناسان به نام مارشال هاجسن درکتاب شش جلدی خود به نام "اعجاز اسلام" آورده است؛ آن چه که جهان اسلام را با وجود فرهنگ های مختلف به هم متصل کرده است ، قرآن است که باعث بهم پیوستگی جهان اسلام شده است. وی در ادامه مطالب کتاب خود نقطه عطف دیگر برای متصل کردن مسلمانان به هم دیگر را شخصیت پیامبر(ص) دانست و افزود؛ این شخصیت والا برای مسلمانان یک پیوستگی درست کرده و در تمدن یک انسجام آفریده است.

وی در ادامه افزود: فراتر از نگاه دینی اساساً، عامل مصیبت و مظلومیت در تواریخ مختلف، ازعوامل مشروعیت و انسجام و پیوستگی به حساب می آید که یهود در این زمینه به دروغ با موضوع هلوکاست می خواهد برای نظام باطل خود مشروعیت ایجاد کند والا سیطره نظام لیبرالیستی غرب، یهود را نابود می کند، مسیحیت نیز با داستان غیرواقعی به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح(ع)  نیز در صدد مشروعیت بخشی و ایجاد همبستگی میان افراد جامعه خود می باشد.

رئیس پژوهشکده مطالعات تمدنی و اجتماعی بیان داشت: دین مبین اسلام و مذهب تشیع با به شهادت رسیدن مظلومانه حضرت امام حسین (ع) بار دیگر حقانیت خود را توانست اثبات کند و با اعتقاد به ظهور حضرت مهدی (عج) و یک آینده زیبا، امید در شیعیان دو چندان خواهد شد.

حجت الاسلام بابایی از پژوهشگران پیشگام در زمینه فهم تمدنی قرآن درباره بحث نگرش تمدنی گفت: کاپلان در کتاب «یهودیت به مثابه تمدن»، حدود ۸۰ سال پیش این کتاب را برای یهودیان نوشت که یکی از نکته های مهم کتاب کاپلان، بحث تورات خوانی یهودیان است. وی معتقد است خواندن تورات به ما معرفت، ادبیات و سنت مشترک می دهد که جزء شکل گیری ضروریات تمدن یهود است. این درحالی است که در میان تشیع بحث قرآن خوانی در سال های اخیر به آن اهمیت داده شده است.

 دکتر بابایی در ادامه مطالب خود بیان کرد: در تاریخ آلام و مصائب بر دوگونه است؛ "رنج هایی از نداشتن": مانند فردی که پول،فرزند،سلامت، امنیت ندارد که از این خلاء ها رنج می برد که ممکن است به بی معنایی و خشونت منتهی شود و "رنج هایی برای نداشتن" که در سوره انبیاء مشاهده می شود که بیشتر برای انسان های قدیس، منجی، صالح و دارای رسالت است که آن ها برای رسیدن به آلامی که متحمل شده اند تا آن جا که پیامبر(ص) فرمودند: مَا أُوذِی نَبِی مِثْلَ مَا أُوذِیتُ (هیچ پیامبری به اندازه ی من اذیت نشد!(بحارالانوار مجلسی، ج۳۹، ص۵۶))، این اذیت در واقع اذیت رسالت بود مثالی که الهیه دانان برای این قبیل آلام مطرح می کنند مادری که باردار است و در حال فارغ شدن فرزند است، این دردی که مادر می کشد یک درد سازنده است و این درد عشق و علاقه درست می کند و حال یاد این رنج ها و مصائب هم برای افرادی که در آینده هستند و می شنوند امید بخشی ساز خواهد بود و به همین جهت مساله مصیبت و مظلومیت و گریه می تواند تمدن ساز باشد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تحول در علوم انسانی در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی گفت: من معتقدم در هر جایی که تمدنی رخ دهد باید طبقه بندی علوم آن متناسب با طبقه بندی نیازهای کلان آن باشد و بدون طبقه بندی علوم عملا نمی توان علم تمدنی و تمدن دینی و یا انسانی را رقم زد.

مدیر گروه آموزش مطالعات تمدنی دانشگاه باقرالعلوم(ع) با اشاره به احیای فرهنگ عاشورا در دنیای امروز بیان کرد: نظم معنوی برآمده از فرهنگ عاشورا، رابطه انسان با خدا را زیاد کرده و باعث ایجاد ارتباط معنوی با امام شهید و آنگاه بازتاب آن در مناسبات بین انسان و انسان است. آنچه که امروز در راهپیمایی اربعین رخ می‌دهد، نه نظم قانونی، و نه صرفاً نظم اخلاقی، بلکه نظم معنوی است. کلید اصلی در صورت بندی این نظم، ایمان مشترک، حب مشترک، و محبوب مشترک است.

 تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

https://www.balagh.ir/content/13468

 
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 34
 
logo-samandehi
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مركز مطالعات فرهنگي اجتماعي
مجری سایت : شرکت سیگما